Schedule 2021

 

Food Vendors

11am – 10pm Friday & Saturday, 11am – 6pm Sunday

Folk Arts Area

11am – 6pm Friday-Sunday

Loss and Remembrance Tent

11am – 8pm Friday-Sunday

Performance & Special Demonstrations Schedule

Subject to change – please check back often!

FRIDAY
Church Stage
11:00 to 12:00 PM

Southern Arizona Old Time Fiddlers

Old Time Fiddle Music
12:00 to 12:30 PM

Tom Walbank

Electric Delta Blues
12:30 to 1:30 PM

Celtic Minstrels

Music of Scotland & Ireland
5:00 to 6:00 PM

Tariq Rasool and the Songhai Drummers

Traditional West African Drumming
6:00 to 6:30 PM

Xanadu Dance Collective

Belly Dance
6:30 to 7:30 PM

Halau Hula O Ualani

Polynesian & Hawaiian Traditional Dance
7:30 to 8:00 PM

Jaliya

World Contemporary & African Music
8:00 to 8:30 PM

Ritmos Latinos

Dances from Cuba & Latin America
8:30 to 10:00 PM

Gertie N the T.O. Boyz

Tohono O'odham Waila Music
Lawn Stage
11:00 to 11:30 AM

Ted Warmbrand

Jewish & American Folk Traditions
11:30 to 12:30 PM

Nossa Bossa Nova

Bossa Nova
12:30 to 1:30 PM

Bouncing Czechs

Czech & Slovak Traditional Music
1:30 to 2:00 PM

Jazz Guild of Tucson

Jazz, Blues and Latin
5:00 to 6:00 PM

The Old Pueblo Bluegrass Band

Bluegrass, Americana, Folk & Traditional Country
6:00 to 7:00 PM

Tradiciones

Peruvian & Latin American Music
8:00 to 9:00 PM

Quarter Royale

Balkan-inspired Blues
9:00 to 10:00 PM

Ballet Folklorico La Paloma

Mexican Folkorico Dance
Folk Arts
12:00 to 1:30 PM

*Josefina P. Lizarraga

Paper flower maker
Talking Tent
1:00 to 2:00 PM

Dukes Car Club

Lowrider Car Craft Demonstration
Church & Pennington
2:00 to 3:30 PM

*Saba Ahmadi – Henna

Mehendi (Henna)
Talking Tent
4:00 to 5:30 PM

*Chieko "Chi" Nakano - Origami

Origami
Talking Tent
Loss & Remembrance
4:00 to 8:00 PM

Tucson End of Life Death Doulas

Emotional, Spritual, and Practical Support
7:30 to 8:00 PM

Tradiciones

Peruvian & Latin American Music
SATURDAY
Church Stage
11:00 to 11:30 AM

Tucson Chinese Cultural Center

Chinese Lion Dance & Music
11:30 to 12:00 PM

SHE PHI Step Team

African American Step
12:00 to 1:00 PM

Sonido Cuatro

Tejano, Country, Rock & Oldies Music
1:00 to 1:30 PM

Grupo Folklórico Miztontli

Mexican Folklorico Dance
1:30 to 2:30 PM

Ludo Djore

Traditional Bulgarian Music
2:30 to 3:30 PM

Pure Nativez Waila Band

Tohono O'odham Waila Music
3:30 to 4:00 PM

Tucson Capoeira

Brazilian Capoeira
4:00 to 5:00 PM

Maguire Academy of Irish Dance

Traditional Irish Music & Dance
5:00 to 6:00 PM

Odaiko Sonora

Taiko (Japanese Ensemble Drumming)
6:00 to 6:30 PM

Saguaro Stompers Clog Dance Company

Contemporary American Clog Dancing
6:30 to 7:30 PM

Seven Pipers Scottish Dancers & Tucson District Pipe Band

Scottish Music & Dance
7:30 to 8:30 PM

Philippine Mabuhay Cultural Foundation of Tucson

Traditional Dance of the Philippines
8:30 to 10:00 PM

General Tchefary

African Roots Reggae
Lawn Stage
11:00 to 11:30 AM

Qin's Studio

Chinese Folk Songs
11:30 to 12:00 PM

Hung Gar Wing Chun Club

Traditional Chinese Martial Arts & Cantonese Lion Dance
12:00 to 1:00 PM

Duo Yvapurû with Andrés Pantoja

Folk music from Argentina and Chile
1:00 to 1:30 PM

Tucson Sino Dance

Traditional Chinese Dance
1:30 to 2:00 PM

Klezmerkaba

Klezmer Music
2:00 to 2:30 PM

Golden Lotus

Vietnamese Dance
2:30 to 3:00 PM

Grupo Riken

Caribbean-Latin Music
3:00 to 4:00 PM

Mari Kaneta Suzuyuki-Kai Youth Dancers

Traditional Japanese Dance
4:00 to 5:30 PM

Concurso de Corridos/Corrido Competition

Folk & Oral Traditions of Mexico
5:30 to 6:00 PM

Ocotillo Rain & Thunder Bluegrass Band

Bluegrass & Country Music
6:00 to 7:00 PM

Calpulli Tonantzin

Aztec Chichimeca Dance
6:30 to 7:00 PM

Mzekala Balkan Ensemble

Balkan Folk Songs by Female Vocalists
7:30 to 8:30 PM

Mustafa Kilcak

Turkish Folk & Pop
8:30 to 10:00 PM

Gabriel Ayala

Flamenco Jazz Fusion
Folk Arts
12:00 to 1:30 PM

*Ron Carlos

Paddle and Anvil Piipaash Pottery
Talking Tent
1:00 to 3:00 PM

Dukes Car Club

Lowrider Car Craft Demonstration
Church & Pennington
2:00 to 3:30 PM

*Maira Ramos

Handmade Drums & Rattles
Talking Tent
4:00 to 5:30 PM

*Dick Schorr - Reata

Ranching Crafts, Reata
Talking Tent
Loss & Remembrance
12:00 to 4:00 PM

Tucson End of Life Death Doulas

Emotional, Spritual, and Practical Support
12:00 to 12:30 PM

General Tchefary

African Roots Reggae
1:00 to 1:30 PM

Jaliya

World Contemporary & African Music
2:00 to 2:30 PM

Kathi Huhtaluhta & World Winds - Nordic Theme

Traditional & Contemporary Scandinavian Music
3:00 to 3:30 PM

Ludo Djore

Traditional Bulgarian Music
4:00 to 4:30 PM

Gertie N the T.O. Boyz

Tohono O'odham Waila Music
5:00 to 5:30 PM

Calpulli Tonantzin

Aztec Chichimeca Dance
6:00 to 6:30 PM

Conjunto Nopal

Mexican Folk Music
7:00 to 7:30 PM

Sound of Thunder of Tucson

Korean Dance & Drumming
SUNDAY
Church Stage
11:00 to 11:30 AM

Saguaro Strutters

Line Dancing
11:30 to 12:30 PM

Ayure

Music of Morocco
12:30 to 1:30 PM

Kathi Huhtaluhta & World Winds - Nordic Theme

Traditional & Contemporary Scandinavian Music
1:30 to 2:30 PM

Mariachi Tesoro de Tucson

Mariachi & Mexican Folk Music
2:30 to 4:00 PM

Zona Libre

Latin Dance Band
4:00 to 5:00 PM

Yaqui Ceremonial: Deer Dancers

Ritual Deer Dance of Yoeme/Yaqui Tradition
Lawn Stage
11:00 to 11:30 AM

Jasmine Syrian Folk & Dabke Band

Traditional Syrian Folk Music & Dance
11:30 to 12:30 PM

Cuatro Amigos

Tejano Music
1:30 to 2:30 PM

Dan Levenson

Old Time Music
2:30 to 3:00 PM

Tamara Khachatryan

Armenian, Russian & Gypsy Music
3:00 to 3:30 PM

Fadi Iskandar

Syrian Music on Violin
3:30 to 4:30 PM

South Image Waila Band

Tohono O'odham Waila Music
4:30 to 5:30 PM

Arizona Balalaika Orchestra

Russian/Slavic Folk Music
5:30 to 6:00 PM

Diluvio Az

Female-fronted Latin Rock & Pop
Folk Arts
12:00 to 1:30 PM

*Aida Robles-Mertz - Papel Picado

Papel Picado
Talking Tent
1:00 to 3:00 PM

Dukes Car Club

Lowrider Car Craft Demonstration
Church & Pennington
2:00 to 5:30 PM

*Tim Yazzie

Pueblo Jewelry
Talking Tent
Loss & Remembrance
11:00 to 3:00 PM

Tucson End of Life Death Doulas

Emotional, Spritual, and Practical Support
12:00 to 12:30 PM

Gabriel Ayala

Flamenco Jazz Fusion
4:00 to 4:30 PM

Fadi Iskandar

Syrian Music on Violin
4:00 to 4:30 PM

Tamara Khachatryan

Armenian, Russian & Gypsy Music
Skip to content